Magistrale danych
Są to złącza umieszczone na płycie głównej, do których można podłączyć dodatkowe karty rozszerzeń. Magistrala, określana też inaczej jako szyna danych, jest w komputerach rodzajem autostrady, którą dane poruszają się pomiędzy poszczególnymi elementami komputera: procesorem, pamięcią, kartami rozszerzeń itp. Wydajność magistrali zależy od szerokości ścieżki danych (wyrażanej w bitach) oraz częstotliwości taktowania określanej w megahercach. Np. stosowana w pecetach magistrala PCI ma szerokość 32 bity i częstotliwość taktowania 33 MHz.
Typy magistrali
Standard gniazd rozszerzeń. PCI spełnia normy standardu Plug and Play, obsługuje bus mastering i może przesyłać dane w porcjach zarówno po 32, jak 64 bity. Przez PCI urządzenie może przesyłać dane z prędkością do 133 MB/s. Ang. Peripherial Components Interconnect - przyłączanie urządzeń peryferyjnych.
Stary, 16-bitowy rodzaj magistrali danych w komputerach PC umożliwiający montowanie kart rozszerzeń ISA. Jest on nadal stosowany w płytach głównych ze względu na to, że na świecie ciągle produkowane są karty rozszerzeń pasujące do tego rodzaju złącz. Ang. Industry Standard Architecture - architektura standardu przemysłowego.
Rodzaj 32-bitowej architektury płyt głównych, przeznaczonej dla procesorów 386, 486 i Pentium. EISA była odpowiedzią konkurentów na inną architekturę o nazwie MCA. Płyty główne EISA mogły działać zarówno z kartami rozszerzeń ISA, jak i EISA. Urządzenia EISA mogły przesyłać dane z szybkością 33 MB/s. Wysoki koszt tej technologii (m.in. opłat patentowych), a także rozwój standardu PCI sprawił, że EISA szybko straciła popularność. Ang. Enhanced ISA - rozszerzenie ISA
Rodzaj gniazd rozszerzeń zaprojektowanych przez firmę Intel, przeznaczonych do szybkiego przesyłania danych pomiędzy kartą graficzną a procesorem. AGP został wymyślony dla użytkowników korzystających z akceleratorów 3D, dla których szybkość transferu danych starszych złączy PCI jest zbyt mała. AGP został wprowadzony na rynek w sierpniu 1997 r. i jest technologią desygnowaną wyłącznie do obsługi kart graficznych. W najstarszej wersji oznaczonej jako x1 umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 256 MB/s, nowsze wersje - x2 - mogą pracować z prędkością do 533 MB/s, x4 - do 1066 MB/s. Najnowsza wersja AGP x8 może przesyłać dane z prędkością do 2,1 GB/s. Pierwszym systemem Windows, który obsługiwał standard AGP, był Windows 95 OSR 2.
PCI-Express (foto)
Jest szeregową magistralą służącą do podłączania urządzeń do płyty głównej. Ma ona zastąpić magistralę PCI oraz AGP. PCI-Express stanowi magistralę lokalną typu szeregowego, łączącą dwa punkty. Nie jest to więc magistrala w tradycyjnym rozumieniu, i nie jest rozwinięciem koncepcji "zwykłego" PCI. Taka konstrukcja eliminuje konieczność dzielenia pasma pomiędzy kilka urządzeń - każde urządzenie PCI-Express jest połączone bezpośrednio z kontrolerem. Sygnał przekazywany jest za pomocą dwóch linii, po jednej w każdym kierunku. Częstotliwość taktowania wynosi 2.5GHz. Protokół transmisji wprowadza dwa dodatkowe bity, do każdych ośmiu bitów danych. Zatem przepustowość jednej linii wynosi 250MB/s. W związku z tym, że urządzenia mogą jednocześnie przekazywać sygnał w obydwu kierunkach (full-duplex) to można ewentualnie przyjąć, że w przypadku takiego wykorzystania złącza, transfer może sięgać 500MB/s. Możliwe jest kilka wariantów tej magistrali - z 1, 2, 4, 8, 12, 16, 24 lub 32 liniami (każda składająca się z dwóch 2 pinowych części - nadawczej i odbiorczej). Wraz ze wzrostem liczby linii wydłużeniu ulega gniazdo, jego konstrukcja (poprzez wspólną część początkową i jedynie dodawanie na końcu nowych linii) umożliwia włożenie wolniejszej karty do szybszego gniazda (w drugą stronę jest niemożliwe). Gniazdo 1x ma 18 pinów z każdej strony, gniazdo 4x - 32, gniazdo 8x - 49, zaś gniazdo 16x - 82 piny z każdej strony.
Początek strony | PCI | ISA | EISA | AGP | PCI-express