Każda płyta główna oprócz chipsetu, złącz magistrali danych, oraz gniazd procesorowych wyposażona jest również w dodatkowe złącza, pozwalające na podłączenie twardego dysku, napędów optycznych, stacji dyskietek czy kości pamięci, czyli wszystkich urządzeń lub układów znajdujących się wewnątrz obudowy komputera. Na jednej z krawędzi płyty głównej znajdują się również złącza zewnętrzne. Złącza te pozwalają na podłączenie zewnętrznych urządzeń peryferyjnych.
Typy złącz znajdujących się na płycie głównej
ATA ( Advanced Technology Attachments) - interfejs systemowy w komputerach klasy PC przeznaczony do komunikacji z dyskami twardymi zaproponowany w 1983 przez firmę Compaq. Używa się także skrótu IDE (zamiennie z ATA), od 2003 roku (kiedy wprowadzono SATA) standard ten jest określany jako PATA (od "Parallel ATA").
Standard ATA jest ciągle rozwijany w kierunku zwiększania szybkości transmisji. Początkowo stosowano oznaczenia ATA-1, -2 itd., obecnie używa się określeń związanych z zegarem taktującym interfejs (ATA/33, ATA/66, ATA/100, ATA/133).
SATA ( Serial Advanced Technology Attachment) - szeregowa magistrala Serial ATA jest następcą równoległej magistrali ATA. Do transmisji przewidziane są cieńsze i bardziej elastyczne kable z mniejszą ilością styków, co pozwala na stosowanie mniejszych złączy na płycie głównej w porównaniu do równoległej magistrali ATA. Interfejs przeznaczony do komunikacji z przepływnością 150 MB/s, umożliwiający szeregową transmisję danych między kontrolerem a dyskiem komputera z przepustowością ok. 1,5 Gb/s.
Dodatkowo budowa kabli upraszcza instalację i prowadzenie ich w obudowie, co poprawia warunki chłodzenia wewnątrz obudowy.
ATAPI (Advanced Technology Attachment Packet Interface) - rozszerzona wersja standardu ATA, który początkowo przeznaczony był do obsługi dysków twardych. Wersja ta stworzona ze względu na zapotrzebowanie na podłączanie do komputera PC innych urządzeń, zazwyczaj obsługujących wymienne media. Głównie dotyczyło to, napędów CD-ROM, napędów taśmowych, czy też dyskietek o dużych rozmiarach - ZIP, SuperDisk. W wyniku wprowadzonych zmian w standardzie ATA, od tamtej pory przyjął on nazwę ATA/ATAPI.
Na płycie głównej znajdują się również porty pamięci, które pozwalają na podłączenie modułów pamięci operacyjnej RAM. Od rodzaju portu pamięci ściśle zależy rodzaj kości pamięci podłączanej do płyty głównej. Rodzaje portów i kości RAM opisywane są szerzej w dziale PAMIĘĆ OPERACYJNA.
Płyty główne wyposażane są także w zewnętrzne porty. Tego typu gniazda znajdują się na jednej z krawędzi płyty głównej. Występują tutaj złącza typu PS/2 - gniazda pozwalające podłączyć standardową klawiaturę oraz myszkę. Porty USB - są to tzw. złącza uniwersalne, do których można podłączyć większość produkowanych obecnie urządzeń peryferyjnych. Porty równoległe LPT i szeregowe SERIAL (RS232), które pozwalają dziś na podłączanie do komputera zewnętrznych urządzeń, niekoniecznie będących ścisłymi peryferiami, np. tuner/dekoder satelitarny, urządzenia pomiarowe, specjalistyczne urządzenia medyczne. Znajdują się tu również gniazda wyjściowe układów, które mogą być zintegowane z płytą główną np, port VGA - czyli gniazdo karty graficznej, RJ-45 - gniazdo ethernetowe czyli karty sieciowej.